Zadzwoń +48 501 246 738 biuro@tidyteam.pl

Jak sprzątać ekologicznie ?

Ekologiczne sprzątanie?

Najlepiej wykorzystać ocet.

Czyszczenie octem sprawdzi się w przypadku kabin prysznicowych, okien, lodówki czy mycia baterii łazienkowych.

Sprzątając używamy detergentów, które nie są zdrowe, a nawet szkodliwe dla przyrody. Czy są jakieś ekologiczne metody ? Tak, czyszczenie octem!

Wykorzystujemy go w kuchni, ale doskonale sprawdzi się jako pewny, ekologiczny i w pełni naturalny środek do czyszczenia. Wyczyścimy nim nawet fugi! Ocet ma szeroki zakres zastosowań, m.in.:

  • likwiduje nieprzyjemne zapachy;
  • usuwa plamy;
  • rozpuszcza osad z kamienia;
  • umyje podłogi i okna.

Ocet zabija wirusy i bakterie, a ponadto radzi sobie z pleśnią czy grzybami.

Czyszczenie podłogi

Do mycia podłogi w łazience czy  przedpokoju idealnie nadaje się ocet rozczyniony w wodzie.

Jak przygotować taki roztwór? Do 4 litrów ciepłej wody dolewamy pół szklanki octu. Już możemy zamoczyć w niej ścierkę lub mop i umyć podłogę w łazience.

Dezynfekcja kuchni

Brzydkie zapachy ze zlewu w kuchni usuniemy octem. Wystarczy wlać 1 szklankę do odpływu, a gdy minie 15 minut spłukać ciepłą wodą.

Pojemniki oraz słoiki, w których przechowywaliśmy produkty o intensywnym zapachu, należy wypłukać roztworem wody z octem w stosunku 1:1, a następnie umyć w ciepłej wodzie. Octu można też użyć do mycia lodówki.

Co miesiąc powinniśmy czyścić czajnik i ekspres do kawy, ponieważ osadza się w nich zawarty w wodzie kamień. Aby to zrobić, wystarczy wlać szklankę octu i włączyć urządzenie. Następnie należy uruchomić je dwukrotnie, wlewając samą wodę, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu octu. Zabieg ten przedłuża żywotność czajnika i ekspresu, ponieważ usuwa osad z przewodów oraz filtrów, co pozwala w pełni delektować się smakiem ulubionego napoju.

Ocet można też użyć do umycia baterii kuchennych. Miejsca gdzie widać osad z kamienia, można obłożyć watą nasączoną octem i zostawić na 20 minut, a następnie spłukać. Po kamieniu nie będzie śladu, ponadto ocet nie zniszczy powierzchni baterii do kuchni.

Ocet spirytusowy zastosowanie: mycie okien

Przygotowana mieszanina wody z octem wlana do butelki po płynie do mycia szyb doskonale nadaje się również do mycia okien. Po spryskaniu ich wodą z octem należy przetrzeć szyby miękką szmatką.

Ocet spirytusowy zastosowanie: mycie łazienki

Roztwór wody z octem w butelce z rozpylaczem usunie zacieki z wewnętrznej powierzchni muszli klozetowej. Brudne miejsca, spryskane roztworem wody z octem, czyścimy za pomocą szczotki do toalety. Ocet to też dobry odplamiacz. Ślady trawy, atramentu, wina, lodów czy krwi widoczne na ubraniach przed włożeniem do pralki należy przetrzeć szmatką namoczoną octem. Dzięki temu plama zostanie łatwo usunięta podczas prania.

Ocet nie pozostawia smug, więc możemy spryskać nim baterię, umywalkę do łazienki, kabinę prysznicową i płytki pokryte osadem z mydła. Zawarty w occie kwas doskonale czyści płytki oraz szklane powierzchnie, nie pozostawiając zarysowań.

Ocet spirytusowy zastosowanie: usuwanie plam

Używając gąbki lub ściereczki nasączonej octem, usuniemy plamy z dywanów. Można też przygotować ocet w pojemniku do spryskiwania. Do usuwania plam możemy użyć sprayu z roztworem składającym się w 50 procentach z wody i w 50 procentach z octu, którym spryskamy dywan. Pozwólmy mieszaninie wsiąknąć w materiał, co potrwa ok. 2 minut, a następnie osuszymy to miejsce ręcznikiem lub gąbką.

Aby zneutralizować nieprzyjemny zapach w pokoju, miskę wypełnioną octem zostawiamy na noc w każdym pomieszczeniu, w którym czujemy nieprzyjemny zapach. W okresie jesienno-zimowym możemy postawić ją w pobliżu kaloryfera lub innego źródła ciepła.

Czego nie czyścić octem?

Pamiętajmy, że nie wszystkie powierzchnie należy czyścić octem. Dotyczy to zwłaszcza naturalnego kamienia (marmur, granit), który mógłby ulec uszkodzeniu pod wpływem octu. Chodzi zarówno o blaty kuchenne i łazienkowe, jak i płytki podłogowe.

Octu nie wolno używać do czyszczenia wnętrza żelazka – kwas może bowiem uszkodzić sprzęt. Ocet nie nadaje się również do czyszczenia ekranów telewizorów, komputerów oraz smartfonów. W przypadku podłóg drewnianych także należy zachować ostrożność. Na pewno nie używajmy octu do czyszczenia woskowanych powierzchni. Przy innych rodzajach wykończenia warto przetestować działanie octu na mało widocznym fragmencie.