Jak pozbyć się kurzu ?

Domowe sposoby na kurz.

Kurz to niechciany, aczkolwiek częsty gość w każdym domu.

Wciska się przez każdą szczelinę, a pozbywanie się go to istna walka z wiatrakami i syzyfowa praca.

Tuż po usunięciu jednej warstwy kurzu, pojawia się kolejna. Na szczęście istnieją domowe sposoby na kurz, które wspomogą Cię w tej nierównej walce.

sprzątanie kurzu

Powodem tego, że kurz tak szybko wraca, jest zazwyczaj fakt, że podczas usuwania jednej części, pozostała unosi się i w szybkim tempie opada z powrotem na meble. Trudno jest temu zaradzić, ale znamy kilka domowych sposobów na kurz na meblach. Wypróbuj je, może któryś sprawdzi się w Twojej walce.

Negatywny wpływ na Twoje zdrowie
Kurz w domu to nie tylko nierówny przeciwnik w walce o czystość. To także źródło wszelkich problemów ze zdrowiem. W składzie kurzu znajduje się bowiem niemal wszystko, a najbardziej niebezpieczne ze składników są roztocza i ich odchody. Działają one w sposób niezwykle drażniący na nasz organizm.

I nawet, jeśli nie jesteś alergikiem, możesz poczuć negatywny skutki osiadania się kurzu w Twoim domu. Pojawi się katar, łzawienie oczu, a nawet suchy kaszel. Dlatego podejmij walkę z kurzem wykorzystując domowe sposoby na kurz.

Odpowiednio przygotuj się do sprzątania
Zanim rozpoczniesz proces sprzątania, koniecznie otwórz okna. W trakcie prac kurz nie będzie krążył po mieszkaniu i opadał na meble. Okres od wiosny do jesieni to czas, kiedy śmiało możesz (i powinieneś !) wystawiać pościel na powietrze, kiedy wyjrzy słońce.

Zimą należy wietrzyć ją w trakcie mrozów. To domowe sposoby na kurz i pozbycie się roztoczy. Zadbaj także o wentylację – jest najprostszym orężem w walce z kurzem i wilgocią utrzymującą się w powietrzu.

Zaczynaj od góry
Pierwszą i najważniejszą zasadą pozbywania się kurzu jest to, że czyszczenie zawsze należy zaczynać od góry. Musisz zaczynać sprzątanie od najwyższych elementów i sprzątać warstwowo. Jeśli robisz inaczej – trącasz kurz na wyczyszczone już miejsca, przez co musisz odkurzyć jeszcze raz.

Masz w domu dywany, czy wolisz podłogi wykończone panelami, drewnem lub płytkami ceramicznymi? W dywanach i wykładzinach zbiera się najwięcej kurzu, wszelkich pyłów, a tym samych roztoczy, co zdecydowanie utrudnia sprzątanie. Jeśli jesteś wielbicielem dywanów i nie wyobrażasz sobie domu bez nich – trzep je na powietrzu zamiast odkurzać w domu.

Czym najlepiej ścierać kurze?
Jeśli korzystasz ze ścierek – pamiętaj o tym, aby regularnie je wymieniać. Jest to dosyć uciążliwe, więc zastanów się, czy nie warto zamienić ścierki na papierowe ręczniki, które po sprzątaniu zwyczajnie wyrzucisz do kosza. Tkanina użyta w ścierkach jest niestety doskonałym siedliskiem dla kurzu, dlatego wycierając nią meble możemy rozmazywać, a nawet wcierać kurz w czyszczoną powierzchnię.

Oprócz ścierki lub papierowych ręczników, w skutecznej walce z kurzem, wesprze Cię specjalny preparat. Antystatyczne spray’e do mebli sprawią, że nie tylko pozbędziesz się kurzu (i to na dłużej), ale także zadbasz o pielęgnację mebli. Formuła zawarta w takich preparatach wchłonie nagromadzony brud, a na dodatek zapobiegnie ponownemu się jego osadzaniu.

Co szkodzi sprzątaniu?
Zdecydowanie nie używaj suchej szmatki – z jej pomocą jedynie rozniesiesz pył zamiast go wyczyścić. Jeśli nie masz pod ręką specjalistycznych preparatów, wystarczy, że zwilżysz powierzchnię mebli wodą (możesz skorzystać z rozpylacza do roślin). Dzięki temu prostemu zabiegowi sprawisz, że kurz nie będzie unosił się podczas odkurzania, co pomoże Ci sprzątnąć dokładniej.

W czyszczeniu mebli świetnie sprawdzi się także myjka do okien. Bardzo dobrze radzimy sobie z kurzem, który uporczywie wraca na powierzchnie mebli.

Przedstawione domowe sposoby na kurz sprawdzą się także po remoncie. Ale jeśli dopiero go planujesz, pomyśl o zabudowach po sam sufit i zakrytych półkach – wtedy kurz nie będzie miał szans się na nich osadzać.

Walcz z kurzem od razu
Domowe sposoby na kurz to skuteczne wsparcie w walce o czystość twojego biura, czy mieszkania. Regularna pielęgnacja i dbałość o czystość pomoże Ci zachować meble w dobrej kondycji na dłużej. Dlatego warto rozpocząć już podczas projektowania wnętrza pomyśleć o tym, żeby ułatwić sobie sprzątanie. Następnie regularne czyszczenie według domowych sposobów na kurz, pozwoli Ci pokonać przeciwnika – choćby na kilka chwil 😉